Öncekiler Sonrakiler

MEB'DEN PERSONELE E POSTA UYARISI

Milli Eğitim Bakanlığı personelini güvenli e posta kullanımı konusunda uyardı.

02 Kasım 2015 Pazartesi 16:22
MEB'DEN PERSONELE E POSTA UYARISI

MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı yazısında, “Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi “ 11.04.2012 tarih ve 565 sayılı Bakan onayı ile yürürlüğe girmiştir. Başkanlığımızın verdiği hizmetlerden birisi olan e-posta hizmeti bilgi alışverişinin güvenli bir şekilde sağlanması açısından önem arz ettiği hatırlatıldı. Kullanıcıların resmi işlemlerde kurumsal olmayan e-posta hesaplarını kullandıkları görülmüştür. Bakanlığımız personelinin Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesi’nin 8.1 Maddesinde de belirtildiği gibi resmi işlerinde Başkanlıkça kendilerine tahsis edilen e-posta hesaplarını kullanması yasal zorunluluk olduğu ifade edildi..

Bilgi ve Sistem Güvenliği Yönergesinin e-posta işlemleri kurallarına ilişkin;
MADDE 8- (1) Kullanıcı, e-posta adresi olarak, Başkanlıkça kendisine tahsis edilen adresi kullanır. Bunun dışındaki e-posta servisleri resmi işlerde kullanılmaz.
(2) Kullanıcı, kurum saygınlığını zedeleyecek ve/veya başkalarını taciz edecek kurum içi veya kurum dışı e-posta gönderemez. E-posta adresi internet üzerinde herhangi bir siteye kurumsal amaçlar dışında abone olmak için kullanılamaz.
(3) Kullanıcı, Başkanlık tarafından kendisine tahsis edilen e-posta adresini sohbet yapmak için kullanmaz.
(4) Kullanıcı, hesabını ticari ve kar amaçlı olarak kullanamaz. Çok sayıda kullanıcıya toplu halde reklam, tanıtım, duyuru ve benzeri amaçlı e-posta gönderemez ve zincir e-posta, sahte e-posta ve benzeri zararlı e-postalara yanıt yazamaz.
(5) Kaynağı bilinmeyen e-posta ekinde gelen dosyalar kesinlikle açılmaz ve derhal silinir.
(6) Kullanıcı, kendisine ait e-posta adresinin şifresinin güvenliğinden ve gönderilen e-postalardan doğacak hukuki işlemlerden sorumludur. Şifresinin başkası tarafından tespit edildiğini fark ettiği andan itibaren Başkanlıkla temasa geçip durumu haber vermekle

yükümlüdür.

düzenlemelerine dikkat edilmesi istenildi.