• 23 Ağustos 2014 Cumartesi
Array ( [0] => [1] => haber [2] => kanun-tasarilari [3] => nihayet-ikramiyelerde-30-yil-siniri-kalksin-teklifi-geldi [4] => 6106.html )
Öncekiler Sonrakiler

NİHAYET İKRAMİYELERDE 30 YIL SINIRI KALKSIN TEKLİFİ GELDİ

CHP Antalya Milletvekili Av.Gürkut Acar, memurların emekli ikramiyesi hesabında getirilen 30 yıl sımanın kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Acar, memurların emekli olabilmek için artık 30 yıldan fazla da çalışmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Acar'ın teklifi ile 89'uncu maddedeki, memurların emekli ikramiyelerinin hesabında 30 yıldan fazla sürelerin dikkate alınmamasını öngören hükümlerin kaldırılması öngörüldü. 4'teikramiyelerde 30 yıl sınırı kalksın' CHP Antalya Milletvekili Av. Gürkut Acar, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'nun 89'uncı maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu Acar, teklifin gerekçesinde, 89'uncu maddede, emekli ikramiyesinin hesabında 30 Fiili hizmet yılından fazla sürelerin dikkate alınmaması hükmünün bulunduğunu ancak, emekli olma şartlarında zamanla oluşan değişiklikler nedeniyle bu hükmün hukuksal dayanağının kalmadığını belirtti. Acar, "Önceden kadın iştirakçiler 20, erkek iştirakçilerden 25 fiili hizmet yılım doldurdukları anda yaş şarü öngörülmeden emekli olabiliyorlardı. Yapılan değişikliklerden sonra arük kamu çalışanlarının kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl çalışma şar tini yerine getirmeleri emekli olmaları için yeterli değildir. Bunun yanı sıra bir de gerekli yaş şartını taşımaları gerekmektedir. Bu yaş 65'e kadar uzamaktadır. Yani artık bir kamu çalışanı gerekli çalışma süresini tamamlamış olsa da emekli aylığına ve emekli ikramiyesini hak kazanmak için gerekli yaş sınırım doldurmayı beklemek zorundadır. Bu durumda gerekli çalışına süresini doldurduktan sonra çalışmaya devam etmek, eskiden olduğu gibi memurlar bakımından bir tercih değil zorunluluk halini almıştır. Zira emeklilik hakkım edinene kadar geçimini sağlamasının başka bir yolu yoktur" dedi. Acar, şöyle devam etti: "Bu durumda da Emekli Sandığı Kanununun 89 uncu madde sinde, 30 fiili hizmet yılından fazla çalışılan sü releri dikkate almayan hükümler angarya hali m almaktadır. Çünkü 30 yılı aşan çalışma ihti yari olmaktan çıkıp hayatın olağan akışı gereğ artık zorunlu hale gelmiştir ve bunun içir emekli ikramiyesi ödenememesi hem hakkani yetsiz bir uygulamadır hem de Anayasa'da dü zenlenen 'angarya yasağına' aykırıdır. Bu Ka nun teklifiyle emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla sürelerin nazar; alınmayacağı hükmü kaldırılarak, angarya yasa gına uyum sağlanmaktadır."
ANTALYA GÜNDEM

ÇOK OKUNANLAR

KAMU PERSONELİ SINAV İLANLARI

YAZARLAR

ANKET