Öncekiler Sonrakiler

2011 30. TÜYAP KİTAP FUARI AÇILDI İŞTE ETKİNLİK PROGRAMI

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 197 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açtı.

13 Kasım 2011 Pazar 10:17
2011 30. TÜYAP Kitap Fuarı Açıldı İşte Etkinlik Programı

 TÜYAP  tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ile 12-20 Kasım 2011 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi- Büyükçekmece’de düzenlenecek olan 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 600 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı, 197 etkinlik ve yüzlerce imza ile kapılarını kitapseverlere açtı.  Bugünden itibaren yayınlanacak imza günleri ve etkinlik programına www.istanbulkitapfuari.com sitesinden ulaşılabilir.

Onur yazarının Ferit Edgü olduğu ve ana temanın “Umut: düş mü, Gerçek mi?” olarak belirlendiği kitap fuarı otuzuncu yılında 20 konuk yazar, yüzlerce imza günü ve tematik etkinliklerle kapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu sene fuarın ilk dört günü,12-15 Kasım 2011, açık kalacak Uluslararası Salon kapsamında Mısır Onur Konuğuolarak yer alacak. Mısır’dan yaklaşık 25 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek konuk ülke etkinlikleri kapsamında Mısır’ın sinemadan edebiyata kültür tarihine uzanan etkinlikler gerçekleştirilecektir. Necip Mahfuz’un 100. doğum yılı paneli ve konuk yazarların katılacağı söyleşiler ve imza günleri Onur Konuğu etkinlikleri arasında.   

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nda Umut teması, Onur Yazarı Ferit Edgü, Çocuk Edebiyatı ve Yazarların Katılımıyla Okuma Saati ve Söyleşiler, Göç’ün 50. Yılı ve Yayıncılık Sektörü Profesyonel Buluşmalar başlıkları altında 197 etkinlik gerçekleştirilecektir.

Kitap Fuarını Sosyal Medya’dan Takip Edin

Kitap fuarıyla ilgili en güncel haberleri, konuk yazarları, katılımcı yayınevlerini, imza günleri ve etkinlik programıyla ilgili her türlü güncel haberi www.facebook.com/istanbulkitapfuari ve www.twitter.com/kitapfuariüzerinden takip edebilirsiniz.

Bir Hatırlatma: Kitap Fuarı Ziyaret Saatleri Değişti

30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı hafta içi günlerde öğrenci ve okulların fuarı daha rahat ziyaret edebilmeleri için kapılarını bir saat erken açacak. Kitap fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. İstanbul Kitap Fuarı, kapanış günü olan 20 Kasım 2011 Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecektir.

30. ULUSLARARASI İSTANBUL  KİTAP FUARI ETKİNLİK PROGRAMI
12-20 KASIM 2011

 

12 KASIM 2011 CUMARTESİ

 

FORUM ALANI (10. SALON/ULUSLARARASI SALON)

13.00-13.30: Basın Toplantısı
“2013 Londra Kitap Fuarı Hedef Pazar Ülke Türkiye” 
Konuşmacılar: Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı, Onur Bilge Kula, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür, Ümit Yaşar Gözüm, U.arası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Komitesi Koordinatörü Alistair Burtenshaw, Group Exhibition Director/Londra Kitap Fuarı (İngiltere)Emma House UK Publishers Association/International Director (İngiltere), Metin Celal Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı, Münir Üstün,Ulusal Komite Yayıncılık Moderatörü, Mehmet Develioğlu, İstanbul Ticaret Odası
Düzenleyen: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

15.00-16.00: Söyleşi
Söyleşi: “Türkiye ve Mısır Kültürel  Bağları ve İşbirliği /Cultural Links Between Egypt and Turkey
Konuşmacılar:Ekmeleddin İhsanoğlu, Gamal El Ghitani 
Düzenleyen: Onur Konuğu Mısır

16.15-17.15: Söyleşi/Diyaloglar
Umut ve Edebiyat Hope and Literature
Yöneten/Moderator: Antonio Gil de Carrasco
Konuşmacılar/Speakers: Eduardo Mendoza, Tahsin Yücel 
Düzenleyen/By: Spain-TÜYAP

17.30-18.30 Onur Konuğu Mısır 
Müzik-Dans Performans: The Nile Folkloric Dance Trop/Nil Folklorik Dans Grubu


INTEREXPO SALONU

14.00-15.00
Söyleşi: "Anayasa ve İnsan"
Konuşmacılar: Süheyl Batum, Ümit Zileli, İlhan Taşçı
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitapları

15.15-16.15
Söyleşi: "Afili Filintalar"
Konuşmacılar: Kemal Egemen İpek, Alper Canıgüz, Murat Menteş, Kaan Çaydamlı, Aslı Tohumcu, Emrah Serbes, Murat Uyurkulak
Düzenleyen: April Yayıncılık

16.30-17.30
Söyleşi: “Cumhuriyet’in İlk On Yılı”
Konuşmacılar: Mete Tunçay, Zafer Toprak, Cemil Koçak, Ahmet Kuyaş
Düzenleyen: Tarih Vakfı

17.45-18.45
Söyleşi:"Dünden Bugüne Kürt Dili ve Edebiyatı"
Yöneten: Nurettin Fırat
Konuşmacılar: Sami Tan, Adil Kurt
Düzenleyen: Aram Yayınları

Saat:19.00-20.00
Söyleşi: “Kitap Çevirirsek Kaç Yıl Yatarız?”
Yöneten: Turgay Kurultay
Konuşmacılar: Sabri Gürses, Bilge Sancı  
Düzenleyen: Çeviri Derneği

 

MARMARA SALONU

14.00-15.00
Söyleşi: “Can Çekişen Bir Meslek Üzerine: Gazetecilik Ölüyor mu?”
Konuşmacı: Haluk Şahin
Düzenleyen: Say Yayınları

15.15-16.15
Panel: “Necip Mahfuz ve Nobel Ödülü”
Yöneten: Seyfi Öngider
Konuşmacılar: Faik Bulut, Metin Fındıkçı, Işıl Alatlı
Düzenleyen: HİTKİTAP Yayıncılık

16.30-17.15 
Söyleşi: “Ortadoğu’daki Gelişmeler ve Demokrasi”
Konuşmacı: Onur Öymen
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

18.30-19.30
Panel:"Gülistanbul"
Yöneten: Osman Koca
Konuşmacılar: Metin Ünlü, Abit Yaşaroğlu, Fehmi Yakut
Düzenleyen: Beyan Yayınları



KARADENİZ SALONU

14.00-15.00
2010 TUDEM Edebiyat Ödülleri Töreni
“Roman Yazın!” Yarışması Ödül Töreni
Yarışma Koordinatörü: Mavisel Yener
Seçici Kurul: Sedat Sever, Selahattin Doludizgin, Ali Gültekin, Adnan Binyazar, Mehmet Atilla, Miyase Sertbarut, Burcu Aktaş
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

15.15-16.00

Ödül Töreni: “Kelime Yayınları 5. Yılında Yeni Yazarlarını Arıyor”
Düzenleyen: Kelime Yayınları

16.15-17.15
Söyleşi:"Erdal Öz'ün Çocuk Edebiyatı'na Katkısı"
Konuşmacılar: Çetin Öner, Erol Toy, Mahmure İleri, Mustafa Delioğlu, Refik Durbaş, Selahattin Dilidüzgün, Sevim Ak, Ülkü Tamer, Kezban Akçalı, Esad Tekand
Düzenleyen: Can Çocuk

18.00-20.00
“Can”
Oyun: Can Yücel’den Uyarlayan Genco Erkal
Yöneten ve Oynayan: Kemal Kocatürk
Desen: Mehmet Güleryüz
Müzik: Ayça Kocatürk
Çevre Düzeni: Sırrı Topraktepe
Işık: Aslı Atasoy
Sahneleyen: Tiyatro Kumpanyası

 

BÜYÜKADA SALONU

14.00-14.45
ÖDÜL TÖRENİ: “Everest Yayınları "İlk Roman" Ödülü”
Düzenleyen: Everest Yayınları

15.00-16.00 
Söyleşi: “Dünyada ve Türkiye’de Kültür Endüstrisi”
Konuşmacılar: Ş. Abdurrahman Çelik, Tuğrul Paşaoğlu, Bülent Forta 
Düzenleyen: Literatür Yayınları

16.15-17.15
Söyleşi: "Do Sesi Kürtçe Dile Geldi"
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Cemil Oğuz
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Tiroj Dergisi

17.30-18.30
Söyleşi:"Diyarbakır Cezaevi İşkence ve Ölümün Adresi"
Konuşmacılar: Raşit Kısacık, Halim Demir
Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

18.45-19.45
Panel: "50 Yıl Sonra Göçmen Edebiyatı mı Sürgün Edebiyatı mı?"
Yöneten: Sırrı Özbek
Konuşmacılar: Ayfer Coşkun, A. Kadir Konuk, Derya Cebecioğlu, Doğan Özgüden, Şükrü Bilgiç, Hüseyin Şimşek
Düzenleyen: Belge Uluslararası Yayıncılık



HEYBELİADA SALONU

14.00-15.00
Söyleşi: “İstanbul Medcezir”
Konuşmacılar: David Boratav, Mathias Enard, Yiğit Bener
Düzenleyen: Can Yayınları

15.15-16.15
Söyleşi:”Umut Düş mü, Gerçek mi?”
Konuşmacı: Ferit Edgü
Düzenleyen: Sel Yayıncılık

16.30-17.30
Panel:"Hava Kurşun Gibi Ağır Roman Üzerine"
Yöneten: Rafet Akalın
Konuşmacılar: Hıfzı Topuz, Aydın Ergil
Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

17.45-18.45
Panel: “Yeni Anayasa: Düş mü Gerçek mi?”
Yöneten: Celalettin Can
Konuşmacılar: Ayşen Candaş, Celal Başlangıç, Ozan Erözden
Düzenleyen: 78’liler Girişimi – Karşı Sanat Çalışmaları

 

KINALIADA SALONU

14.00-15.00
Söyleşi: “Haliç’ten Bulutlar Geçerken”
Konuşmacı: Görkem Yeltan
Düzenleyen: Doğan Egmont

15.15-16.15
Panel:"Umut Yolculuğunda Gençlik ve Edebiyat"
Yöneten: Yazgülü Aldoğan 
Konuşmacılar: Erdal Atabek, Yalçın Tosun, Ayfer Ünal
Düzenleyen: Notre Dame de Sion Mezunlar Derneği

16.30-17.30
Söyleşi:”Cinsel Paklık”
Konuşmacı: Josh Mcdowell
Düzenleyen: Kitab-ı Mukaddes

18.30-20.00
Film Gösterimi: Yakupyan Apartmanı/Omaret Yakobean/Yacıubian Building
Eser: Ala Al Aswani
Yıl: 2006
Yönetmen: Marawan Hamed
Düzenleyen: Onur Koknuğu Mısır

 

13 KASIM 2011 PAZAR

 

FORUM ALANI (10. SALON/ULUSLARARASI SALON)

11.00-11.45
Söyleşi/Talk: Kitabi-Dede Korkutdan Nizamî Gencevî, Nizamî Gencevî’dan Bu Güne Azerbaycan  Şiiri. Azerbaijan Poetry From Korkut to Gencevi Nizamî
Yöneten / Moderator: Vagif Aliyev
Konuşmacılar /Speakers: Vagif Guliyev, Chingiz Aliyev, Rashad Majid ,Nizamaddin Shamsizadeh,  Sara Nazirli, Salim Babullaoglu
Düzenleyen/ By: Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı

12.00-13.00
Söyleşi:“Necip Mahfuz’un 100. Doğum Yılı/Naguib Mahfouz: 100th” 
Konuşmacı/Speaker: Mohamed Salmawy
Düzenleyen/By: Onur Konuğu Mısır/Egypt Guest of Honor

13.15-14.15
Söyleşi/ Talk: “Kitkat Between the Movie and the Novel”
Konuşmacılar /Speakers: Ibrahim Aslan
Düzenleyen/By: Onur Konuğu Mısır /Egypt Guest of Honor

14.30-15.30 Panel: Uluslararası Kitap Fuarları/International Book Fairs
Moderatör: Onur Bilge Kula, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür 
Konuşmacılar: Ümit Yaşar Gözüm, U.arası Kitap Fuarları Türkiye Ulusal Komitesi KoordinatörüDeniz Kavukçuoğlu, TÜYAP, Kültür Fuarları Genel KoordinatörüSergei Flatov, President of Foundation of Flatov, Amy Webster, International Key Accounts Manager London Book Fair, Ahmed Salaheldin, Kahire Kitap Fuarı Direktörü Cairo Book Fair Director

15.45-16.45 
Panel: “Edebiyat Metinlerinin Sinemaya Uyarlanması” 
Yöneten ModeratorAbdurrahman Şen
Konuşmacılar Speakers: Olivier Munson, Blake Friedman Literary, film, TV Agency, Chip Rossetti, NYU Pres Menaging  Editor Library of Arabic Literatur (ABD), Zeki Demirkubuz, Yönetmen, Selda Alkor,  Oyuncu

17.00-18.00
Söyleşi/Talk: “Yazı Deneyimim/ My Experience in Writing
Konuşmacılar/Speakers: Mai Khaled
Düzenleyen/By: Onur Konuğu Mısır/ Egypt Guest of Honor

 


INTEREXPO SALONU

12.00-13.00
Söyleşi:"Kazım Karabekir'in Gözüyle Yakın Tarihimiz"
Konuşmacı: Mustafa Armağan
Düzenleyen: Timaş Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi:"Cumhuriyet Tarihi Yalanları 2"
Konuşmacı: Sinan Meydan
Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

14.30-15.30
Söyleşi:"Kaplanla Yüzyüze"
Konuşmacılar: Ayşe Kulin, Inez Baranay
Düzenleyen: Alfa Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: "Osmanlılar Yakılmalı mı, Tapılmalı mı?"
Konuşmacı: Hulki Cevizoğlu
Düzenleyen: İnkılap Kitabevi

17.00-18.00
Panel:"Kadının İnsan Haklarında Gelişmeler"
Yöneten: Nazan Moroğlu
Konuşmacılar: Emre Kongar, Gülsün Bilgehan
Düzenleyen: Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği (TÜKD)

18.15-19.15
Panel: “Yeni Anayasa” Nasıl bir Rejim ve Türkiye Öngörüyor”
Yöneten: Haluk Dural 
Konuşmacılar: Ferit İlsever, Emine Ülker Tarhan 
Düzenleyen: Kaynak Yayınları



MARMARA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi: "Türkiye'nin Geleceği İçin Öngörüler"
Konuşmacılar: Doğan Kuban, Orhan Bursalı, Baha Kuban
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitapları

13.15-14.15
Panel: "BOP-İsrail Kıbrıs ve Tayyipgiller"
Yöneten: Pınar Akbina
Konuşmacı: Gürdal Çıngı
Düzenleyen: Derleniş Yayınları

Saat: 14.30-16.00
Panel/Ödül Töreni:"Romancılığımız ve Ebubekir Hazım Tepeyran"
Yöneten: Doğan Hızlan
Konuşmacılar: Oktay Akbal, Bülent Tanık, Tahsin Yücel, Yüksel Pazarkaya, Osman Şahin, Mehmet Öncel Koç, Hikmet Altınkaynak
Düzenleyen: Çankaya Belediyesi-Niğde Platformu

Saat:16.15-17.15
Söyleşi: "Ortadoğu’da Neler Oluyor?"
Konuşmacılar: Haluk Yurtsever, Haluk Gerger
Düzenleyen: Yordam Kitap

Saat:17.30-18.30
Söyleşi: “Biraz da Sakatlıktan Konuşsak? Kuramlar ve Deneyimler”
Katılımcılar: Dikmen Bezmez, Sibel Yardımcı, Yıldırım Şentürk, Bülent Küçükaslan, Nazmiye Güçlü, Bülent Kelleci
Düzenleyen: Koç Üniversitesi Yayınları



KARADENİZ SALONU

12.00-13.00
Söyleşi:”John Boyne İstanbul’da”
Konuşmacı: John Boyne
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi:"Çıtır Çıtır Felsefe" ve 20. Kitap!”
Konuşmacı: Brigitte Labbé
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.30-15.30
Söyleşi: “Korku-Gerilim Edebiyatının Başarılı İsmi Tess Gerritsen Okurlarıyla Buluşuyor”
Konuşmacı: Tess Geritsen
Düzenleyen: Martı Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Almanya’da Ve Türkiye’de 68’li Olmak”
Konuşmacılar: Oya Baydar, Uwe Timm, Nilüfer Kuruyazıcı
Düzenleyen: Can Yayınları

17.00-18.00
Şiir-Dinletisi
Konuşmacı: Ahmet Telli
Düzenleyen: Everest Yayınları

18.15-19.15
Söyleşi:"Garip Şiirinin 70. Yılı"
Konuşmacılar: Cevat Çapan, Egemen Berköz, Metin Cengiz
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası



BÜYÜKADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi:"Kızılbaş Aydınlanma"
Konuşmacı: Esat Korkmaz
Düzenleyen: Demos Yayınları

13.15-14.15
Panel: "Kızılbaş Alevi Kültürü ve Dersim'in Nabzı"
Yöneten: Sırrı Öztürk
Konuşmacılar: Sırrı Öztürk, Şerafettin Halis, Gazi Eke
Düzenleyen: Sorun Yayınları Kolektifi

14.30-15.45
Ödül Töreni: “Genç Timaş Roman Yarışması”
Düzenleyen: Timaş

Saat: 16.00-17.30
Cevdet Kudret 2011 Edebiyat Ödülleri Töreni
Düzenleyen: Cevdet Kudret Ailesi ve TÜYAP

Saat:17.45-18.45
Söyleşi:"Hayal Kumpanyasında Bir Sansar: Seyhan Erözçelik"
Konuşmacılar: Tarık Günersel, Mahir Öztaş, Orhan Kayaoğlu, Serdar Koçak, Bahadır Bayrıl, Haydar Ergülen, küçük İskender, Günseli İnal, Vecdi Çıracıoğlu, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Ahmet Güntan, Sami Baydar, Tozan Alkan, Harun Özgür Turgan, Emel İrtem, Nur Akalın, Şeref Bilsel, Can H. Türker
Düzenleyen: İkaros Yayınları



HEYBELİADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi:"Kitapla Zenginleşecek Hayatın Temellerini Atmak"
Konuşmacılar: Cemre Soysal, Merve Soysal Başa 
Düzenleyen: Can Çocuk

13.15-14.15
Söyleşi:"Hakkâri’de Bir Mevsim'den İki Dil Bir Bavul'a"
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Özgür Doğan, Sennur Sezer
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Tiroj Dergisi

14.30-15.30
Panel:"Yayınlama Özgürlüğünün Neresindeyiz?"
Yöneten: Hayri Erdoğan
Konuşmacılar: Mustafa Köz, Tarık Günersel, Necati Abay
Düzenleyen: Türkiye Yayıncılar Birliği

15.45-16.45
Söyleşi: “Almanya’ya Göçün 50.Yılında Fikrimin İnce Gülü”
Konuşmacılar: Kenan Mortan, Fahri Aral, Adalet Ağaoğlu
Düzenleyen: İş Kültür Yayınları

17.00-18.00
Panel: “Müzik ve Edebiyat”
Yöneten: Feridun Andaç
Konuşmacı: Hüsnü Arkan
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

18.15-19.15
Söyleşi:"Resmi Tarihin Panzehri Olarak Sözlü Tarih"
Yöneten: Ragıp Zarakolu
Konuşmacılar: Aziz Tunç, Niko Uzunoğlu, Gülçiçek Günel Tekin, Zülküf Kışanak
Düzenleyen: Belge Uluslararası Yayıncılık



KINALIADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi: “Teokapilizmin Sorunları”
Konuşmacılar: Kenan Çamurcu, Attila Fikri Ergun, Eşber Yağmurdereli
Düzenleyen Kibele Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Yaramaz Çocuk Ağzıyla”
Konuşmacılar: İbrahim Dizman, Sevgi Özel, Miyase Sertbarut, Atilla Şenkon
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitapları-Dil Derneği

14.30-15.30
Panel:”Hem Düş Hem Gerçek: Tiyatro”
Yöneten: Hasan Anamur
Konuşmacılar: Murat Daltaban, Seçkin Selvi, Zeliha Berksoy
Düzenleyen: Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği

16.00-17.00
Söyleşi: "Günümüzde Tasavvuf Nasıl Yaşanır?"
Konuşmacı: Fatih Çıtlak
Düzenleyen: Sufi Kitap

18.15- 19.00
Söyleşi:”Doğada Yasam İçin Ve İnsan Sağlığı İçin Su Ve Tuzun Önemi”
Konuşmacı: Yücel Aydemir, Ünal Güner
Düzenleyen: Yaşamın Gizemi

 

14 KASIM 2011 PAZARTESİ

 

FORUM ALANI (10. SALON/ULUSLARARASI SALON)

11.00-12.30
Söyleşi/Talk: “Some Translated Poems From Arabic to Turkish”
Konuşmacı/Speakers: Ahmed El Shahawy
Düzenleyen: Onur Konuğu Mısır /Egypt Guest of Honor

12.45-13.30 Sunum/ Presentation
Romanya Edebiyatı Çeviri Destek Fonları ve Çevirmenler İçin Burs Olanakları Translation and Publication Support Programme (TPS)- Programı / Scholarships for Translator
Düzenleyen/By: Romen Kültür Merkezi -  Istanbul / Romanian Cultural Institute

14.00-15.30 Panel “Türkiye’nin Çeviri Atölyeleri”
ModeratörOnur Bilge Kula, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü
Konuşmacılar: Oktay Saydam, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Saliha Paker, Türk Edebiyatı Çevirmenleri Cunda Atölyesi (TEÇCA) Sibel Yeşilay, Türkçe- Almanca, Almanca- Türkçe Çeviri Atölyesi (TAÇAT), Isabella Nyffenegger, Türkçe- Fransızca, Fransızca- Türkçe Çeviri Atölyesi (TÜFÇAT)

15.45-16.45 Söyleşi
" Azınlık Dilleri Edebiyatı / Minority Language Literatures in Europe "
Konuşmacılar/Speakers: Nuria Amat, Muhsin Kızılkaya 
Düzenleyen/By: Spain-TÜYAP

17.00-18.00
Söyleşi/Talk: " Geçici Romanya/ Provisional Romania"
Konuşmacı/Speaker: Prince RADU of ROMANIA/ Romanya Prensi Radu
Düzenleyen/By: Ministry of Culture of Romania/Romanya Kültür Bakanlığı

 


MARMARA SALONU

11.00-12.00
Şiir Atölyesi
Konuşmacılar: Mavisel Yener, Aytül Akal
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

12.15-13.15
Söyleşi:"Gizli Kapı ve Fantastik Dünyalar"
Konuşmacı: Burcu Ünsal
Düzenleyen: MaviBulut Yayınevi

13.30-14.30
Söyleşi:"Üç Yazar, Üç Roman"
Konuşmacılar: Turgay Delibalta, Murat Demirkol, Ferhan Topçu
Düzenleyen: Kurgu Kültür Merkezi Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi:"Zan Bahçesinde Bir Şair: Serdar Koçak"
Konuşmacılar: Haydar Ergülen, küçük İskender, Vecdi Çıracıoğlu, Lale Müldür, Tozan Alkan, Emel İrtem, Şeref Bilsel, Cezmi Ersöz, Cem Uzungüneş, Baki Ayhan T., Ayşe Nalan, Anita Sezgener, Betül Dündar, Cenk Gündoğdu, Mustafa Atapay
Düzenleyen: İkaros Yayınları

16.00-17.00
Söyleşi:" Destanên Kurdî -Kürt Destanları"
Konuşmacı: Ronî War 
Düzenleyen: Ava Yayınları



KARADENİZ SALONU

11.00-12.00
Söyleşi:"Çocuklar, Şiirler ve Sen Islık Çalmayı Bilir misin?"
Konuşmacı: Necdet Neydim
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.15
Söyleşi:”John Boyne Çocuklarla Buluşuyor”
Konuşmacı: John Boyne
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

13.30-14.30
Söyleşi:"Tarihi Canlandıran Romanlarla Bugünü Anlamak"
Konuşmacı: İsmet Bertan
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.45-15.45
Söyleşi:"365 Gün Kıpır Kıpır"
Konuşmacılar: Özlem Mumcuoğlu, Gamze Alıcı
Düzenleyen: Timaş Çocuk

16.00-17.00
Söyleşi: "Türk Çocuk Edebiyatı: Umut mu, Düş mü, Gerçek mi?"
Konuşmacılar: Nilay Yılmaz, Mavisel Yener, Aytül Akal, Çiğdem Gündeş
Düzenleyen: Çınar Yayınları

17.00-18.45
Film Gösterimi: Kitkat
Eser: Daoud Abdel Sayed
Yönetmen: Daoud Abdel Sayed
Düzenleyen: Onur Konuğu Mısır

 

15 KASIM 2011 SALI

 

FORUM ALANI (10. SALON/ULUSLARARASI SALON)

11.00-11.45
Söyleşi/Talk: Ipad Çağında Çocuk Hikayeleri /Children’s Stories in the Age of Ipad
Konuşmacı/Speaker: Neal Hoskins
Düzenleyen/By: TUYAP/LAF

13.15-14.15
Sunum/Presentation: Türk Edebiyatının İngiltere ve İrlanda’da İngilizce’ye Çevirisi Üzerine/Translation of Turkish Literature into English in the UK&Ireland 
Konuşmacı/Speaker: Duygu Tekgül
Düzenleyen/By: Literature Across Frontiers (LAF)

14.30- 15.30 Basın Toplantısı
31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı (2012) Onur Ülke: Hollanda Basın Toplantısı

15.45-16.45
Okuma ve Sunum/Reading and Presentation
Yöneten/Moderator: Irina Horea
Konuşmacılar/Speakers: Grete Tartler, "Poems/Şiirler", Pavel Gheo, Prose-" Good night, children!/İyi geceler Çocuklar", Emin Emel, Poems/Şiirler - " Divan Esintisi"
Düzenleyen/By: Romanya Kültür Bakanlığı/ Romania Ministry of Culture

16.15-17.15: “Prospects of the Translation Between Arabic and Turkish/ Arapça ve Türkçe’nin Çeviri Uyumu”
Konuşmacılar/Speakers: Dr. Muhammed Haridi
Düzenleyen/By: Onur Konuğu Mısır/Egypt Guest of Honor

 


MARMARA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi:"Masallarla Dil Gelişimi"
Konuşmacı: Ferda Çobanoğlu
Düzenleyen: Bulut Yayınları

12.15-13.15
Söyleşi: "Fatih Erdoğan Çocuklarla Söyleşiyor"
Konuşmacı: Fatih Erdoğan
Düzenleyen: MaviBulut Yayınevi

13.30-14.30
Atölye Çalışması:”Çizgiden Masala”
Konuşmacılar: Çiğdem Güneş, Saadet Ceylan, Ayda Kantar
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

14.45-15.45
Panel:"Elektronik Kitap Yayıncılığında Yeni Yönelimler ve Yeni Teknoloji İmkânları"
Konuşmacılar: Rifat Çölkesen, Yasin Kaplan, Suat Koyuncu
Düzenleyen: Papatya Yayıncılık

16.00-17.00
Söyleşi-Dinleti:"Umudun Düşbazları: Umut Şiirleri"
Katılımcılar: Mehmet Tanju Akerman, Hüseyin Alemdar, Mehmet Altun, Nurullah Can, Arife Kalender, Ertan Mısırlı, Nur Saka, Hakan Sürsal, Engin Turgut, C. Hakkı Zariç
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

17.15-18.15
Söyleşi:"Medyanın Dünü, Bugünü”
Konuşmacı: Ekrem Dumanlı
Düzenleyen: Zaman Gazetesi

 

KARADENİZ SALONU

11.00-12.00
Okuma-Söyleşi:" Soluksuz Bir Macera: Kayıp Rüyacı"
Konuşmacı: Aslı Der
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.15
Söyleşi: “Yaşamın Sırrı DNA; Genetik Reform Ve Geleceğimiz”
Konuşmacı: Bahri Karaçay
Düzenleyen: TÜBİTAK Yayınları

13.30-14.30
Söyleşi:"Masal ve Anlatıcısı"
Konuşmacılar: Necdet Neydim, Mehmet Güler, Celal Özcan
Düzenleyen: Şimşek Yayınları

14.45-15.45
Okuma-Söyleşi: "Ergen Okurun Edebiyat Okumaları"
Konuşmacı: Mine Soysal
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

16.00-17.00
Söyleşi: "İzi Kalsın"
Dia Gösterisi: 1982–2010 Türkiye Fotoğrafları
Konuşmacılar: Sennur Sezer, Ali Öz
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

17.15-18.45
Film Gösterimi: Bir Başlangıç ve Bir Bitiş/ Bidaya wa Nihaya/ A Beginning and An End
Eser: Necib Mahfouz
Yönetmen: Salah Abouseif
Yıl: 1961
Düzenleyen: Onur Konuğu Mısır

 

INTEREXPO SALONU

12.15-13.15
Tiyatro-Oyun:"Papi'nin Maceraları"
Düzenleyen: Zambak Yayınları

13.30- 14.30
Söyleşi: ”Çocukluk Döneminde Cinsel Gelişim ve Eğitim - Meraklı Sorulara, Doğru Yanıtlar”
Konuşmacı: İsmihan Artan
Düzenleyen: Kök Yayıncılık

 

16 KASIM 2011 ÇARŞAMBA


MARMARA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi/Atölye: “Dedektif Bol Bel’le Vaka Çözüyoruz”
Konuşmacı: Aşkın Güngör
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

12.15-13.15
Panel: "Gençlik Edebiyatı"
Yöneten: Nur İçözü
Konuşmacılar: Müren Beykan, Necdet Neydim, Can Öz
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

13.30-14.30
Söyleşi:"Çağdaş İran Masalları, Renkli Düşler Dizisi”
Konuşmacılar: Sennur Sezer, Adnan Özyalçıner, Gülsüm Cengiz
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın- Evrensel Çocuk Kitaplığı

14.45-15.45
Söyleşi:"2012 ve Yeni Çağ"
Konuşmacı: Zümrüt Erkin
Düzenleyen: Ruh ve Madde Yayınları

16.00-17.00
Panel: “Anayasa Değişikliği ve Siyasetin Demokratikleşmesi”
Yöneten: Aydın Cıngı
Konuşmacılar: Ercan Karakaş, İbrahim Kaboğlu
Düzenleyen: SODEV

17.15-18.15
Söyleşi:"2012 ve Holistik İnsanın Özellikleri"
Konuşmacı: Aydın Arıtan
Düzenleyen: Arıtan Yayınevi

 


KARADENİZ SALONU

11.00-12.00
Okuma-Söyleşi:"Sevimli Bir Aile Tarihçesi: "Kuuzu ve Lunapark Ailesi"
Konuşmacı: İrem Uşar
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.15
Söyleşi:"Modern Bir Masal: Gücünü Yitiren Kral"
Konuşmacı: Pakize Özcan
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.30-14.30
Söyleşi:"Ne Yani Yalan mı, İyi Valla”
Konuşmacılar: Necdet Neydim, Sevin Okyay, Vivet Kanetti
Düzenleyen: Can Çocuk

14.45-15.45
Söyleşi:"Masal Dediğin…"
Konuşmacılar: Adnan Binyazar, Levent Turhan Gümüş, Muhsine Helimoğlu Yavuz
Düzenleyen: Can Çocuk

16.00-17.00
Panel:”Yeni Anayasa Kimin Anayasası?”
Yöneten: Okan Gökay Emgengil
Konuşmacı: Yılmaz Dikbaş
Düzenleyen: Asyaşafak Yayınları

17.15-18.15
Panel:"Demirtaş Ceyhun ve 40. Yılında Postmodernizm"
Yöneten: Melis Boyacı
Konuşmacılar: Ekrem Kahraman, Seyyit Nezir
Düzenleyen: Sis Çanı Yayıncılık



BÜYÜKADA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi:"Okuma Kültürü ve Okuma Teknikleri"
Konuşmacılar: Necdet Neydim, Ufuk Özgül
Düzenleyen: Şimşek Yayınları

12.15-13.15
Panel: “Sanal Dünya Karşısında Çocuk Edebiyatı: Okumayı Serüvene Dönüştürmek”
Yöneten: Halide Karaaslan
Konuşmacı: Erdem Seçmen
Düzenleyen: Bulut Yayınları

13.30-14.30
Söyleşi:” Makalat-ı Hacı Bektaş Veli”
Konuşmacı: İsmail Kaygusuz
Düzenleyen: Demos Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi:"Aydın Halk Çelişkisi"
Konuşmacı: Ali Uzun
Düzenleyen: Pegem Akademi

16.00-17.00
Şiir-Dinleti:"Şiire Yolculuk"
Katılımcı Şairler: Hakan Sürsal, İkbal Kaynar, Gökhan Cengizhan, Halil İbrahim Özcan, Arzu Karadağ, Tekin Gönenç, Bedran Cebiroğlu, Nalan Çelik, Süreyya Akçay Güven, Gülderen Canyurt, Coşkun Karabulut, Ali Karagöz, Aydın Uysal
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

17.15-18.15
Söyleşi:"Şiirden Romana, Dergicilikten Yayıncılığa…"
Konuşmacı: Alaattin Topçu
Düzenleyen: Kurgu Kültür Merkezi Yayınları

 

17 KASIM 2011 PERŞEMBE


MARMARA SALONU

11.00-12.00
Panel:"Çocuklar Ne Okumak İster?"
Yöneten: Necdet Neydim
Konuşmacı: Çocuklar
Düzenleyen: Hayy Kitap

12.15-13.15
Söyleşi: “Ben Deyim 101, Sen de 101 Atasözü”
Konuşmacı: Süleyman Bulut
Düzenleyen: TUDEM Yayınları

13.30-14.30
Söyleşi:"Unutulmayan Roman Kahramanları"
Konuşmacılar: Cennet Bilek, Sabahattin Meşe, Turgut Türksoy
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

14.45-15.45
Söyleşi: “Müzik İle Zekâ Gelişimi”
Konuşmacı: Erdal Atabek
Düzenleyen: NTV Yayınları

16.00-17.00
Söyleşi:" Türkiye’de İdeolojilerin Değişimi ve Dönüşümü"
Konuşmacı: Etyen Mahçupyan
Düzenleyen: Zaman Gazetesi

17.15–18.15
Söyleşi: "Sanat Yolculuğu'nda Ruşen Hakkı'yı Anarak"
Konuşmacılar: Ruhan Odabaş, Hayrettin Geçkin, İhsan Topçu, Mustafa Küpçü, Nilgün Sezeralp, Şakir Balkı, Suat Özdemir, Kadir İncesu, Güngör Gençay, H. Hüseyin Yalvaç, Kayhan Şöhretli, Mustafa Aslan, Hakan Sürsal
Düzenleyen: Gerçek Sanat Yayınları

 

KARADENİZ SALONU

11.00-12.00
Okuma-Söyleşi:"Hınzır Bir Roman: Bugün Adım Kaktüs Benim"
Konuşmacı: Hacer Kılcıoğlu
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.15
Söyleşi:"Yeni Gençlik Romanı: Hazırlıksız"
Konuşmacı: Tolga Gümüşay
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.30-14.30
Söyleşi:"Sevim Ak'ın Türk Çocuk Edebiyatındaki Yeri"
Konuşmacılar: Necdet Neydim, Sedat Sever, Selahattin Dilidüzgün, Semra Tamyürek
Düzenleyen: Can Çocuk

14.45-15.45
Tiyatro: "Garfield"
Düzenleyen: Güloğlu Yayınları

16.00-17.00
Ödül Töreni:"Bilimsel ve Teknik Kitap Yazarlığı"
Konuşmacılar: Yusuf Çotuksöken, Ali Nizam, Gökhan Silahtaroğlu, Haluk Kul, Rifat Çölkesen
Düzenleyen: Papatya Yayıncılık

17.15-18.45
Film Gösterimi: Bana Bir Hikaye Anlat/ Ehky Ya Scheherazade/ Tell Me a Story
Eser: Wahid Hamid
Yönetmen: Yousry Nasrallah
Yıl: 2009
Düzenleyen: Onur Konuğu Mısır

 

INTEREXPO SALONU

17.30-19.00
Dünya Kitap Dergisi Yılın En İyileri Ödül Töreni
Düzenleyen: Dünya Kitap

BÜYÜKADA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi: “Lili ve Yedi Çocuğu ile Kitap Sineması”
Konuşmacı: Tülin Kozikoğlu
Düzenleyen: İletişim Yayınları

12.15-13.15
Söyleşi:"Dilimiz-Edebiyatımız Nereye?"
Konuşmacılar: Sinan Bayraktaroğlu, Zeki Sarıhan, Öner Yağcı
Düzenleyen: Ulusal Eğitim Derneği

13.30-14.30
Söyleşi: “Öykülere Gizlenen Çocuklar” 
Konuşmacı: Hüsnan Şeker 
Düzenleyen: Çınar Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi: "4*8 Oyun Kartlarıyla Oynayarak Öğrenmede Yeni Yaklaşımlar”
Konuşmacı: İlknur Karabel
Düzenleyen: Bulut Yayınları- Sezin Okulu

16.00-17.00
Şiir-Dinleti:"Güneşi Öpmek İçin-Kadından Barışa"
Yöneten: Zübeyde Seven Turan
Konuşmacılar: Sennur Sezer, Melisa Gürpınar, Gülsüm Cengiz, Ruhan Mavruk, Ayten Mutlu, Arife Kalender, Arzu K.Ayçiçek, Hilal Karahan, İclal Tiryaki, Melahat Babalık, Sultan Su Esen, Gülderen Canyurt
Müzik: İkbal Kaynar
Gitar: Bahriye Alphan
Düzenleyen: EKYAZ

17.15-18.15
Söyleşi:"Şiirde Yenilik"
Konuşmacılar: Ferruh Tunç, Özkan Mert, Baki Ayhan T.
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

 

18 KASIM 2011 CUMA


INTEREXPO SALONU

11.00-12.00
Söyleşi:"Dolapta Kim Var?" Kıpır Kıpır Masallar”
Konuşmacı: Özlem Sezer
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

12.15-13.15
Söyleşi:"Çocuk Edebiyatının Yaşamla Uyum Gerçekliği Üzerine"
Konuşmacılar: Güngör Gençay, Mustafa Aslan, Savaş Ünlü
Düzenleyen: Bilfen Yayıncılık

13.30-14.30
Atölye:”Karikatür Atölyesi”
Konuşmacı: Hicabi Demirci
Düzenleyen: Desen Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi: “Ena Mena Dosi – Dün Ben de Çocuktum” 
Konuşmacı: Nur İçözü
Düzenleyen: Altın Kitaplar

16.00-17.00
Panel: “Özel Görevli Mahkemeler”
Yöneten: Hüseyin Özbek 
Konuşmacılar: İsa Gök, Turgut Kazan, Nusret Senem 
Düzenleyen: Kaynak Yayınları

17.15-18.15
Söyleşi: “Memleket Meselelerinde Üslup”
Konuşmacı: Ahmet Turan Alkan
Düzenleyen: Zaman Gazetesi

 


MARMARA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi:”Gülmek ya da Gülmemek, İşte Bütün Mesele Bu”
Konuşmacı: Zeynep Alpaslan
Düzenleyen: MaviBulut Yayınları

12.15–13.15
Okuma-Söyleşi:"Yeni Bir Gülümseten Öykü: Akvaryumdaki Tiyatro"
Konuşmacı: Behiç Ak
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.30–14.30
Söyleşi:"Radyonun İçindeki Umut"
Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu, Cenk Gündoğdu
Düzenleyen: İkaros Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi:"Romanda Yeni Anlatım Arayışları"
Yöneten: A. Ömer Türkeş
Konuşmacılar: Uğur Erkmen, Göksel Yılmaz, Hüseyin Kıran, Ayten Kara
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

16.00-17.00
Söyleşi: “Almanya'ya Göçün Ellinci Yılı”
Konuşmacı: Yüksel Pazarkaya
Düzenleyen: TÜYAP

17.15-18.45
Söyleşi:"Demokrasi Kültürü-Tiyatro Kültürü"
Konuşmacılar: Yılmaz Onay, Tamer Levent, Tarık Günersel, Burhan Gün, Esen Özman, Hasan Erkek
Düzenleyen: Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği (OYCED)

 

KARADENİZ SALONU

11.00-12.00
Okuma-Söyleşi:"Renkli Bir Öykü: Gece Güneşi"
Konuşmacı: Karin Karakaşlı
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15-13.15
Söyleşi:"Çağdaş Çocuk Edebiyatı'ndan Seçmeler"
Konuşmacılar: Süleyman Bulut, Bilgin Adalı, Nilser Utku
Düzenleyen: Can Çocuk

13.30-14.30
Söyleşi: "Filozof Çocuk İstanbul'da"
Konuşmacı: Oscar Brenifier
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

14.45-15.45
Panel:"Çocuk, Çevre ve Edebiyat"
Yöneten: Gülçin Alpöge
Konuşmacılar: Serpil Ural, Ayfer Gürdal Ünal, Tülin Sadıkoğlu
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

16.00-17.00
Söyleşi: "Haldun Taner Yapıtlarında Düş"
Konuşmacılar: Mustafa Şerif Onaran, Faruk Duman, Adnan Binyazar, Metin Akpınar
Düzenleyen: Bilgi Yayınevi

17.15-18.45
Film Gösterimi: Yakuphan Binası/Yakubian Building
Eser: Alaa Al Aswany
Yönetmen: Marwan Hamed 
Yıl: 2006
Düzenleyen: Onur Konuğu Mısır

 

BÜYÜKADA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi:"Yaşadıkça Psikolojik Sorunlar ve Başa Çıkma Yolları"
Konuşmacı: Ayten Zara
Düzenleyen: İmge Kitabevi

12.15-13.15
Söyleşi/Atölye:"Bir Saatte İngilizcede Tüm Zamanlar"
Konuşmacı: Murat Kurt
Düzenleyen: MK Publications

13.30-14.30
Panel:"Şeytan Minareleri Romanı Üzerine"
Yöneten: Funda Kotan
Konuşmacı: Hidayet Karakuş
Düzenleyen: Ekin Yazın Dostları

14.45-15.45
Söyleşi:"Gençlik ve Çağdaş Eğitim"
Konuşmacılar: Zehra İpşiroğlu,Tijen Savaşkan, Emine Kınacı
Düzenleyen: E Yayınları

16.00-17.00
Söyleşi: “Cumhuriyet’in Yazarı Olmak”
Konuşmacılar: Hidayet Karakuş, Öner Yağcı, Mehmet Vural
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitapları

17.15-18.15
Panel:"Şiirimizde Kadınların Rüzgârı"
Yöneten: Tanseli Polikar
Konuşmacılar: Sabit Kemal Bayıldıran, Melek Özlem Sezer, Emine Erbaş, Seyyit Nezir, Aydan Yalçın
Düzenleyen: Broy Yayınevi



HEYBELİADA SALONU

11.00-12.00
Söyleşi: “Gizli Dedektiflik Bürosu Kitabı”
Konuşmacı: Esra Avgören
Düzenleyen: Damla Yayın Grubu

12.15-13.15
Söyleşi:"Fatsa'dan İstanbul'a Bir Direnme Öyküsü: Sibel"
Konuşmacılar: Metin Erten, Ahmet Özdemir, Mehmet Gümüş
Düzenleyen: Gerçek Sanat Yayınları

13.30-14.30
Söyleşi: "Nazım Hikmet'in Şeyh Bedrettin'i 75 Yaşında"
Sinevizyon: İsa Çelik Fotoğraf Arşivi
Konuşmacılar: Sennur Sezer, Müslim Çelik
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

14.45-15.45
Söyleşi:”Alevilerin Siyasal Tarihi”
Konuşmacı: Necdet Saraç
Düzenleyen: Cem Yayınevi

16.00-17.00
Panel: “TİP’in 50. Yılında Bir Emektarı Anmak: Nihat Sargın”
Yöneten: Ersen Sansal
Konuşmacılar: Fahrettin Ozan, Abdurrahman Atalay
Düzenleyen: TÜSTAV

17.15-18.15
Söyleşi:"Savaşların Gölgesinde Edebiyat ve Hayâl"
Konuşmacılar: Şükrü Erbaş, Leyla Şahin, Sezai Sarıoğlu, Salih Mercanoğlu, Emel İrtem, Ali Ayçil, Betül Dünder, Özcan Erdoğan
Düzenleyen: Karşı Yayınları

 

19 KASIM 2011 CUMARTESİ


INTEREXPO SALONU

12.00–13.00
Söyleşi:"Türkiye'de Liderlik"
Konuşmacı: Osman Pamukoğlu
Düzenleyen: İnkılâp Kitabevi

14.30-15.30
Söyleşi:"Hava Kurşun Gibi Ağır"
Konuşmacı: Hıfzı Topuz
Düzenleyen: Remzi Kitabevi 

15.45-16.45
Söyleşi: “Şimdi Ben Ne Yapacağım?”
Konuşmacı: Murathan Mungan
Düzenleyen: Metis Yayınları

17.00–18.00
Söyleşi:"Yalanlarla Savaşan Profesörler"
Konuşmacılar: Ahmet Rasim Küçükusta, Ahmet Aydın, Canan Efendigil Karatay
Düzenleyen: Hayy Kitap

18.15-19.15
Panel: “Türkiye'de Çizgi Romanın Dünü Bugünü”
Yöneten: Fuat Aktüre
Konuşmacılar: Bedri Koraman, Suat Yalaz, Abdullah Turan, Kutlukhan Perker, Ümit Kireççi, Yener Çakmak, Talat Güreli, Rahmi Turan
Düzenleyen: Çizgi Roman Derneği

 

MARMARA SALONU

11.00–11.45
Söyleşi: “Anne Beni Kütüphaneye Götür”
Konuşmacı: Sevgi Koşaner
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği

12.00-13.00
Söyleşi:"Cumhuriyet'in İlk/Son Yüzyılı"
Konuşmacılar: Enver Aysever, Orhan Gökdemir
Düzenleyen: Destek Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: "Umut Düş mü Gerçek mi?"
Konuşmacı: Mehmet Altan
Düzenleyen: Nesil Yayınları

14.30-15.30
Söyleşi:"Gidenlerin Ardından"
Yöneten: Osman Baydemir
Konuşmacılar: Şeyhmus Diken, Mıgırdiç Margosyan
Düzenleyen: Aras Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi: “Bir Roman Kahramanı Olarak Sultan Mehmet”
Konuşmacı: Ahmet Ümit
Düzenleyen: Alfa Yayınları

17.00–18.00
Söyleşi: "Mezopotamya'nın Kayıp Kelamı"
Konuşmacılar: Migırdiç Margosyan, Şeyhmus Diken, Abdullah Demirbaş, Sidar Jir, Gabriyel Akyüz
Düzenleyen: Lis Yayınları-Diyarbakır Sur Belediyesi

18.15–19.15
Söyleşi:"Evrensel Kültür Dergisi 20 Yaşında"
Yeni Liberalizm ve Muhafazakârlığın Kıskacında Kültür ve Edebiyat"
Konuşmacılar: Aydın Çubukçu, Nuray Sancar, Fuat Ercan, Yonca Saka
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-Evrensel Kültür Dergisi



KARADENİZ SALONU

11.00–11.45
Söyleşi:”Masallar İllegaliteye Zorlanmış Gerçeklerdir"
Konuşmacı: Muhsine Helimoğlu Yavuz
Düzenleyen: Can Çocuk

12.00-13.00
Atölye:"Oscar Brenifier ile Düşünme Atölyesi"
Konuşmacı: Oscar Brenifier
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

13.15-14.15
Söyleşi: “Bilim Nedir ve Neden Önemlidir?”
Konuşmacı: Alan Sokal
Düzenleyen: Alfa Yayınları

14.30-15.30 
Söyleşi: “Vatan Olan Gurbet -Almanya’ya İşçi Göçünün 50. Yılı”
Konuşmacılar: Kenan Mortan, Monelle Sarfati
Düzenleyen: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

15.45-17.00
Söyleşi: "Devrim ve Aşk"
Konuşmacı: Michael Hardt
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

17.15-18.15
Belgesel Gösterimi:"100 Yıllık Çınar Rıfat Ilgaz"
Yönetmen: Önder Uygun
Düzenleyen: Çınar Yayınları

18.30-19.30
Söyleşi:"Türkiye'de Bilim Yayıncılığı"
Konuşmacılar: Orhan Bursalı, Ender Helvacıoğlu, Nalan Mahsereci, Raşit Gürdilek
Düzenleyen: Bilim ve Gelecek Dergisi



BÜYÜKADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi:"Umut Düş mü Gerçek mi?"
Konuşmacılar: Zeynep Oral, Işıl Özgentürk, Ataol Behramoğlu
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitapları

13.15-14.15
Söyleşi:"Edebiyat ve Anı"
Konuşmacılar: Ahmet Erözenci, Mario Levi, Zeynep Oral, Mıgirdiç Margosyan
Düzenleyen: PEN

14.30-15.30
Panel: "50. Yılında Almanya'ya Göç İlgili Yazın"
Yöneten: Pınar Uyan Semerci
Konuşmacılar: Nermin Abadan Unat, Gündüz Vassaf 
Düzenleyen: İstanbul Bilgi Üniversitesi

15.45-16.45
Söyleşi: "Marx’ın Başyapıtı Kapital ve Günümüz"
Konuşmacılar: Nail Satlıgan, E. Ahmet Tonak
Düzenleyen: Yordam Kitap

17.00-18.00
Söyleşi-Dinleti:"Yazmak Hüzün mü, Haz mı?"
Konuşmacılar: Şükrü Erbaş, Aydın Şimşek
Düzenleyen: Kanguru Yayınları

18.15-19.15
Panel:"Edebiyat ve Tarih"
Yöneten: Tarık Günersel
Konuşmacılar: Adnan Gerger, Sabri Kuşkonmaz, Çiler İlhan, Halil İbrahim Özcan
Düzenleyen: PEN



HEYBELİADA SALONU

11.00-11.45
Söyleşi:"İmajınızı Nasıl Alırsınız?"İçten Dışa Kişisel İmaj Yönetimi”
Konuşmacı: Suna Kabadayı
Düzenleyen: Elma Yayınevi

12.00-13.00
Söyleşi: “Beklenen Genç Yazar Neden Gelmiyor?”
Konuşmacı: İnci Aral
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

13.15-14.15
Panel:"Hey Onbeşli, Onbeşli"
Yöneten: Müge İplikçi
Konuşmacılar: Celil Oker, Mine Söğüt, Onur Caymaz
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

14.30-15.30
Söyleşi: " Can Yayınları 30. Yıl Öykü Şenliği"
Konuşmacılar: Ayfer Tunç, Yekta Kopan, Murat Gülsoy
Düzenleyen: Can Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi:"Suda Seken Hayat"
Konuşmacı: Nevzat Çelik
Düzenleyen: İmge Kitabevi

17.00-18.00
Panel: “Arap Baharı”
Yöneten: Barbaros Dinçer
Konuşmacı: Aydın Cıngı
Düzenleyen: SODEV (Sosyal Demokrasi Vakfı)

18.15–19.15
Söyleşi: "Hüzün Ana'nın Şair Oğlu: Fikret Demirağ"
Konuşmacılar: Neşe Yaşın, Tamer Öncül, Yavuz Özdem
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası-Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği



KINALIADA SALONU

12.00-.13.00
Çizgi Roman Yarışması Ödül Töreni
Düzenleyen: Güloğlu Kitap

13.15-14.15
Söyleşi:”Okuduk da Ne Oldu?”
Konuşmacılar: Ayla Çınaroğlu, Aytül Akal
Düzenleyen: Uçanbalık Yayınları

14.30- 15.30
Panel:“Büyük Medeniyet Savaşı’ndan Arap Baharı’na: Ortadoğu”
Yöneten: Ahmet Öz
Konuşmacılar: Mete Çubukçu, Robert Fisk
Düzenleyen: İthaki Yayınları

15.45-16.45
Panel:” Füze Kalkanı ve Ortadoğu”
Yöneten: Sönmez Targan
Konuşmacılar: Erol Bilbilik, Ataol Behramoğlu, Gökalp Eren, Arslan Kılıç
Düzenleyen: 68’liler Birliği Vakfı

17.00-18.00
Söyleşi:"Gençliğin Sorunları ve Tek Gençlik Örgütü"
Yöneten: Serhat Halis
Konuşmacılar: İsmail Hardal, Nurcan Seven, Serhat Halis
Düzenleyen: Sorun Yayınları Kolektifi

18.15-19.15
Söyleşi: “Şiir ve İsyan-ARAGON” 
Konuşmacı: Nedim Gürsel 
Düzenleyen: Doğan Kitap-Fransız Kültür Merkezi

 

20 KASIM 2011 PAZAR


INTEREXPO SALONU

12.00-13.00
Söyleşi: “Ahmet Şerif İzgören’le Söyleşi”
Konuşmacı: Ahmet Şerif İzgören
Düzenleyen: Elma Yayınevi

13.15-14.15
Söyleşi: "Maun Suresi Mesajı"
Konuşmacı: Yaşar Nuri Öztürk
Düzenleyen: İnkılâp Kitabevi

14.30-15.30
Söyleşi:"Kaçın Demokrasi Geliyor"
Konuşmacı: Banu Avar
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

15.45-16.45
Söyleşi: “Turabidin ve Berriyê: Aşiretler, Dinler, Diller ve Kültürler”
Konuşmacı: Altan Tan
Düzenleyen: Nûbihar Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi:"Erendiz Atasü'nün 30. Sanat Yılı"
Konuşmacılar: Erendiz Atasü, Dilek Direnç, Ayla Kutlu, Feyza Hepçilingirler, Selim İleri, Türkan Şoray
Düzenleyen: Everest Yayınları



MARMARA SALONU

11.00–11.45
Söyleşi: “Dijital Eğitim Ve Yayıncılıkta Yenilikler :“Akıllı Tahta Ve Tablet Pc Uygulamaları”
Konuşmacı: Adem Zeyrek
Düzenleyen: Eksen yayıncılık

12.00-13.00
Söyleşi:"Astroloji Ve Kuantum"
Konuşmacılar: Nuray Sayarı, Ata Nirun
Düzenleyen: Destek Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: "Serenad"
Konuşmacı: Zülfü Livaneli
Düzenleyen: Doğan Kitap

14.30-15.30
Söyleşi: "İsmet İnönü-Erdal İnönü Mektuplaşmaları"
Konuşmacılar: Özden Toker, Can Dündar, Sevinç İnönü
Düzenleyen: Can Yayınları

15.45-16.45
Söyleşi:"Dünya Küresi Vicdanı Harekete Geçirebilecek mi?"
Konuşmacı: Mehmet Altan
Düzenleyen: Timaş Yayınları

17.00-18.00
Söyleşi: "Lenin’den Günümüze Ne Yapmalı?"
Konuşmacılar: Aydın Çubukçu, Olcay Geridönmez, İhsan Çaralan
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın

 

KARADENİZ SALONU

12.00-13.00
Söyleşi: "Dünya Nereye Gidiyor?"
Konuşmacılar: Alev Coşkun, Erol Manisalı, Engin Yıldızoğlu
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitapları

13.15-14.15
Söyleşi: “Aşk ve Şiir”
Konuşmacı: Haydar Ergülen
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Yayınevi

14.30-15.30
Söyleşi: “Kurtuluş Teolojisi”
Konuşmacılar: Burhan Sönmez, Masis Kürkçügil 
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

15.45-17.15
Söyleşi:"32. Sanat Yılında Aşkın ve Umudun Şairi: Berken Bereh"
Konuşmacılar: Kawa Nemir, Berken Bereh, Jana Seyda, Marin Rehmanii, Lal Laleş, Dilawer Zeraq
Düzenleyen: Lis Yayınevi

17.30–18.30
Söyleşi:"Türk Romancılığında Ermeni Sorunu"
Konuşmacı: Turgut Türksoy
Düzenleyen: İmge Kitabevi


BÜYÜKADA SALONU

11.00-11.45
Panel: “Solmayan Mavide Naci Girginsoy”
Yöneten: Mustafa Küpçü
Konuşmacılar: Yalçın Arslan, Ruhan Odabaş, Şakir Balkı Güngör Gençay
Düzenleyen: Gerçek Sanat Yayınları

12.00-13.00
Söyleşi: “Kendi Everest’inize Tırmanın”
Konuşmacı: Nasuh Mahruki
Düzenleyen: Everest Yayınları

13.15-14.15
Söyleşi: “Erken Eğitimde Ana Dilin Değerlendirilmesi ve İki Dilli Çocuk Kitapları”
Konuşmacılar: Kutlay Yağmur, Sonja Mintert 
Düzenleyen: Anadolu Kültür - Goethe Enstitüsü

14.30-15.30
Söyleşi: “Yeşil Kapitalizm İmkânsızdır”
Konuşmacılar: Stefo Benlisoy, Ilgın Özkaya Özlüer
Düzenleyen: Habitus Kitap

15.45-16.45
Panel:"Doğu Karadeniz’de Dereler Özgür Akacak"
Konuşmacılar: Hüseyin Acar, Metin Erten, Beyza Üstün, Mehmet Bekaroğlu
Düzenleyen: Fındıklı Derelerini Koruma Platformu

17.00-18.00
Panel:"Emekçi Kadın Hareketinin Birliği"
Yöneten: Derya Ulu
Konuşmacılar: Gülümser Seyitcemaloğlu, Derya Ulu, Funda Karaosmanoğlu
Düzenleyen: Sorun Yayınları Kolektifi



HEYBELİADA SALONU

11.00-11.45
Söyleşi: “80'ler Şiirinden Bir Soluk: Adnan Yücel'in Şiir İzleği”
Konuşmacılar: Sennur Sezer, Ali Öztürk
Düzenleyen: Sel Yayıncılık

12.00-13.00
Söyleşi:"Dağın Ardına Bakmak"
Konuşmacı: Bejan Matur
Düzenleyen: Timaş Yayınları

13.15-14.15
Şiir-Dinleti: "Şiirin Evrensel Dili: Barış Şiirleri"
Katılımcılar: Şükrü Erbaş, Aydın Şimşek, Namık Kuyumcu, Neriman Calap, Ömer Turan, Atilla Yaşrin, Ece Ürkmez, Nursen Ural, Barış Çelimli, Özlem Sezer, Serap Erdoğan, Hüseyin Hatipoğlu, Halim Yazıcı, Pelin Onay
Düzenleyen: Kanguru Yayınları

14.30-15.30
Panel: "Edebiyatın ON8'i"
Yöneten: Mehmet Erkurt
Konuşmacılar: Aslı Tohumcu, Ömer Türkeş
Düzenleyen: ON8

15.45-16.45
Ödül Töreni:"Yılın Çocuk Kitapları 2010 Ödül Töreni"
Düzenleyen: Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD)

17.00-18.00
Söyleşi: “Toplumsal Barış Topraktan Gelecek”
Konuşmacı: Hayrettin Karaca
Düzenleyen: TEMA Vakfı



KINALIADA SALONU

12.00-13.00
Söyleşi: Meleklerle Yaşamak
Konuşmacı: Beki İkala Erikli
Düzenleyen: İki A Yayıncılık

13.15-14.15
Atölye: “Origami Atölyesi”
Katılımcı: Nazan Tacer
Düzenleyen: Desen Yayınları

14.45-15.45
Söyleşi:"Yasaklı Kültürler ve Hiçlik"
Konuşmacı: Esat Korkmaz
Düzenleyen: E Yayınları

16.00-17.15
Söyleşi: “Nâzım Hikmet’in Açlık Grevi”
Konuşmacılar: Kenan Bengü, Kıymet Coşkun, Turgay Fişekçi
Düzenleyen: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

 

ÇOK OKUNANLAR

KAMU PERSONELİ SINAV İLANLARI

YAZARLAR

ANKET