Öncekiler Sonrakiler

MEMUR ASKERLİK BORÇLANMASI (5434 S. KANUN) NASIL YAPILMAKTADIR?

5434 sayılı Kanuna tabi 5510 sayılı Kanunun 4/c kapsamında (2008 Ekim ayı başı öncesi çalışanlar) bir kamu kurumunda çalışanlar, askerlikte geçen ve borçlanma kapsamında olan hizmetlerimi borçlanmak isteyebilir.

13 Eylül 2014 Cumartesi 20:07
MEMUR ASKERLİK BORÇLANMASI (5434 s. Kanun) NASIL YAPILMAKTADIR?

MEMURLARIN ASKERLİK BORÇLANMASI (5434 sayılı Kanun) NASIL GERÇEKLEŞMEKTEDİR?


5434 sayılı Kanuna tabi 5510 sayılı Kanunun 4/c kapsamında (2008 Ekim ayı başı öncesi çalışanlar) bir kamu kurumunda çalışanlar, askerlikte geçen ve borçlanma kapsamında olan hizmetlerimi borçlanmak isteyebilir.


Sigortalı Borçlandırma Belgesini doldurulup, çalıştığı kamu kuruma onaylatılmalı, Belge tarayıcıdan geçirerek resim formatında SGK ilgilisi e-posta adresine gönderdikten sonra belgenin ıslak imzalı aslını 5 iş günü içinde, SGK' nın Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına Mithatpaşa Caddesi No:20 Sıhhıye/ANKARA veya Ehlibeyt Mahallesi Cevizlidere Caddesi No:20 Balgat/ANKARA adresine gönderilecektir. Okunaklı kurum onayı ve mühürü olmayan ve imzaları eksik belgeler işleme ve kayda alınmamaktadır. Bu belgenin eksiksiz doldurulması halinde göreve girmeden askerlik yapanların başka bir belgenin gönderilmesine veya eklenmesine gerek yoktur. Ancak görevden ayrılıp askere giden ve tekrar göreve dönenlerin kurumlarından alacakları hizmet belgesinin ilavesi gerekir. 


Askerlik görevini yedek subay olarak yapanların mutlaka yedek subay okundan mezuniyet tarihi ile asteğmenliğe nasıp tarihini yazılması gerekir. 


Borçlanma Belgesi sadece 5510 sayılı yasanın 4/c maddesi kapsamında çalışan kamu görevlileri içindir. Diğer kapsamdaki personel bulunduğu il müdürlüğüne başvurmalıdır.


Bu talepleri üzerine SGK'ca sigortalıya tebliğ edilmek üzere çalıştığı kuruma gönderilen tahakkuk tablosundaki para miktarının fazla olması veya başka bir nedenle borçlanmaktan vazgeçilmesi halinde bu talebi, tebligatı yapan kurumumu aracı etmeden 30 gün içinde SGK'nın adresine taahhütlü posta ile belirtmeyi, 5434 Sayılı yasanın ek 27.maddesi gereğince 30 gün içinde itiraz dilekçemin postadaki gecikme ve diğer sebeplerden dolayı  SGK kayıtlarına girmemesi halinde borçlanma işleminin aynı maddeye göre kesinlik kazanacaktır. Bu aşamadan sonra borçlanmadan vazgeçmek mümkün değildir.


BELGE İÇİN TIKLAYINIZ.


 Kamudan Haberler

ÇOK OKUNANLAR

KAMU PERSONELİ SINAV İLANLARI

YAZARLAR

ANKET