• 19 Nisan 2014 Cumartesi
Array ( [0] => [1] => haber [2] => sikayet-birimleri [3] => basbakanl%C4%B1ga-istek-ve-sikayet-basvurular%C4%B1-nas%C4%B1l-nereye-yap%C4%B1l%C4%B1r- [4] => 905.html )
Öncekiler Sonrakiler

BAŞBAKANLIĞA İSTEK VE ŞİKAYET BAŞVURULARI NASIL NEREYE YAPILIR?

Başbakanlığa Alo 150 hattı üzerinden istek ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz.BİMER’ e şahsen, telefon, internet ve mektup ile ulaşılabilir.

Başbakanlığa İstek ve Şikayet Başvuruları Nasıl Nereye Yapılır?

BU BİLGİLER BAŞBAKANLIĞA YAPILACAK İSTEK VE ŞİKAYETLERİN NASIL YAPILACAĞINA AÇIKLAMAKTADIR

BİMER'E BAŞVURU YOLLARI

BİMER’ e şahsen, telefon, internet ve mektup ile ulaşılabilir.

ŞAHSEN MÜRACAAT

BİMER çerçevesinde kaymakamlıklar,valilikler ve bakanlıklarımızda halkla ilişkiler müracaat büroları kurulmuştur.Vatandaşlarımız bu bürolara şahsen gelerek müracaatta bulunabilirler.

TELEFON İLE MÜRACAAT

BİMER uygulaması için Türkiye genelinde “Alo150” numarası tahsis edilmiştir.Vatandaşlarımız bu numaradan BİMER’ e ulaşabilirler. “Alo 150” numarası sabit telefonlardan aranabileceği gibi cep telefonlarından da aranabilir.

İNTERNET ÜZERİNDEN MÜRACAATLAR

BİMER’ e www.basbakanlik.gov.tr adresinden ulaşılıp her türlü müracaat bu adresten yapılabilir.

MEKTUP İLE MÜRACAAT

Kaymakamlıklarımız ,valiliklerimiz ve ya Başbakanlık ile tüm bakanlıklarımızdaki Halkla İlişkiler Büroları’ na mektupla müracaat yapılabilir.


Doğrudan Başbakanlık Alo 150 hattı üzerinden şikayet ve isteklerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca Bürokrasinin azaltılması için önerilerde bulunabilirisiniz. 

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) Doğrudan Başbakanlık Uygulaması Nedir?

 BİMER, bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır.İyi ve sağlıklı işleyen bir halkla ilişkiler uygulaması için günümüz iletişim teknolojilerinin kullanılması bir zorunluluktur. BİMER ile oluşturulan sistem sayesinde vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarının tümü açık tutularak müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesi yanı sıra, müracaatlara cevapların da hızlı, etkin ve daha ekonomik bir şekilde verilebilmesine imkan sağlanmıştır.

BİMER Uygulamalarının Çalışma Şekli Nedir?

BİMER uygulaması kapsamında Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıkların tümünde “Halkla İlişkiler Müracaat Büroları” kurulmuştur.Ancak “Alo 150” hattını cevaplamak üzere sadece valiliklerimizde çağrı merkezleri bulunmaktadır.Kaymakamlık ve Bakanlıklar’ a “Alo 150” hattı üzerinden ulaşılamaz.

 “Alo 150” numarası herhangi bir ilimizden arandığında o ilin valiliğinde ki halkla ilişkiler görevlisi telefonu açar.Önündeki bilgisayarda Başbakanlık web sayfası üzerinden telefonla arayan vatandaşın kişisel bilgilerini ve müracaatının konusu ve detaylarını kaydeder.Daha sonra kayıt altına alınan bu müracaat Valilik’ teki yetkili tarafından Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü’ne sistem üzerinden gönderilir.Gönderilen müracaat Kaymakamlık, İl Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılır ve müracaat sahibine cevap verilir.

“Alo 150” numarasına yapılan müracaat herhangi bir Bakanlığı veya Başbakanlığı ilgilendiriyor ise yine valilik halkla ilişkiler görevlileri aracılığı ile Başbakanlık web sayfası kullanılarak sistem üzerinden Başbakanlığa gönderilir.Buradaki değerlendirme sonrasında müracaat Bakanlık Yetkilisi tarafından Bakanlığın ilgili birimine yine sistem üzerinden gönderilir ve müracaat ilgili birim aracılığıyla cevaplandırılır vatandaşa da cevap verilir. Verilen cevaba ilişkin detaylar sisteme kaydedilir.

Bu sayede yerel düzeyde çözülebilecek müracaatlar Bakanlık ve Başbakanlığa gelmeden cevaplandırılır.Böylece zaman ve paradan tasarruf edilmiş olur.

BİMER uygulaması bir yazılım ile web üzerinden yapıldığı için yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaat ve bu müracaata ilişkin yapılan işlemler Başbakanlık’ tan koordine ve takip edilebilmektedir.

BİMER sistemde Valilik ve Valilik kapsamındaki Kaymakamlık, İl Müdürlüğü ve Bölge Müdürlükleri ile Bakanlıklar’ ın Merkez Teşkilatı, Genel Müdürlük, Müstakil Daire Başkanlığı ve yine Bakanlıklar’ ın bağlı, ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşlarına kullanıcı adı ve sisteme giriş şifresi tahsis edilmiştir.Tüm kullanıcılar her gün kullanıcı adı ve şifresi ile BİMER programına girer ve o gün kendisine gelen müracaatları cevaplandırır.

BİMER uygulamasında valilikler , il kapsamındaki kaymakamlıkların, il müdürlüklerinin ve bölge müdürlüklerinin koordinasyon ve takibinden sorumludur.Yine Bakanlıklarda merkez, bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarına BİMER aracılığı ile gönderilen müracaatların takip ve koordinasyonundan sorumludur.

 Her ay Valilik ve Bakanlıklara yapılan müracaatların sayılan, konularının ne olduğu, müracaatların ne kadarının olumlu, ne kadarının olumsuz cevaplandığı ve müracaatların cevaplandırılma süresi sistem tarafından rapor haline getirilir.Bu rapor her ay Sn. Başbakan, tüm Bakanlıklar ile Valiliklerimize (Valiliklere ilişkin rapor İçişleri Bakanlığı’na) gönderilir. 

BİMER’ e Yapılacak Müracaatların Kapsamı Nedir?

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na yapılacak müracaatlar ile İnsan Hakları İhlallerine ilişkin müracaatlar BİMER’ e yapılabilir.

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Kapsamındaki her türlü bilgi BİMER aracılığı ile talep edilebilir. Ancak bilgi edinme talebinin yazılı yapılması zorunluluğu bulunduğundan “Alo 150” hattı üzerinden sözlü bilgi talebinde bulunulmaz.Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıklar’ ın  Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’na şahsen gelinerek bilgi edinme talebinde bulunulabileceği gibi, Başbakanlık web sayfası üzerinden de bilgi edinme talebinde bulunulabilir.

Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanun kapsamındaki her türlü istek, şikayet ihbar, görüş ve öneri BİMER üzerinden tüm iletişim seçenekleri kullanılarak yapılabilir. BİMER’ e Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun kapsamında yapılacak ihbar veya şikayet müracaatlarında, müracaat sahibinin kişisel bilgilerini bildirme zorunluluğu yoktur.Ancak müracaat  sahibinin kişisel bilgilerini vermeme durumunda kendisine müracaatına ilişkin bilgi verilemez.Bu durumda müracaat sahibi sistem tarafından kendisine verilen numarayı bildirerek “Alo 150” hattından veya www.basbakanlik.gov.tr adresinden müracaatının durumunu öğrenebilir.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na yapılacak müracaatlar  BİMER aracılığı ile yapılabilir. En az genel müdür veya eşiti seviyedeki kamu görevlilerinin etik davranış ilkelerine aykırı uygulamaları hakkındaki müracaatlar sistem üzerinden Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na gönderilir. Kurul tarafından müracaata ilişkin yapılan işlem sisteme kaydedilerek müracaat sahibine bilgi verilir. Diğer kamu görevlilerinin (genel müdür seviyesi altındaki unvanlar) etik davranış ilkelerine aykırı uygulamaları hakkındaki müracaatlar, ilgili kurumun yetkili Disiplin Kurulu'nca incelenmek üzere sistem üzerinden ilgili kurumlara gönderilir. Burada yapılacak işlemler sisteme kaydedilir ve müracaat sahibine bilgi verilir.
İstek ve şikayetleriniz için T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi adresi olan 
http://bimerapplication.basbakanlik.gov.tr/Forms/pgMain.aspx ziyaret ediniz. AŞAĞIDAKİ YORUM MENÜSÜNÜ LÜTFEN KULLANMAYINIZ.

DİĞER İLGİLİ HABERLER

Türkiyede Önemli İhabr Hatları içinTıklayınız.


 

aday memur

mehmet
16 Nisan 2014 Çarşamba 19:30

sayın başbakanım memur sicil affını allah rızası için çıkarın beklemeye gücüm kalmadı artık herşeyimi kayıp ettim ailemi gelecegimi kayıp ettim insanlar hata yapar bu benım yok oldugumun anlamına gelmez kaderin üstünde bir kader vardır beni hayata baglayan sevdigim kadınımdır onu kazanmak istiyorum bir yuvam olsun istiyorum kardeşlerime sahip çıkmak istiyorum devlete faydalı olmak istiyorum memur sicil affı yalanda olsa bekleyecegim umutlarımı yitirmeyecegim

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

tablet

fatih elçin
16 Nisan 2014 Çarşamba 16:42

ben ceylanpınar anadolu imam hatip lisesinden fatih elçin ilçemizde diğer liselere verilmiştir imam hatip lisesine verilmemiştir gereğin yapılmasını arz ederim

1 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

özürlü memur atamaları

tarıkkaymaz
15 Nisan 2014 Salı 14:20

2013 de yapılan özürlü memur sınavı sonunda yapılar atamaları haksız ve vicdansızlık olarak görüyorum atamaların tamamem denetimsiz saçma sapan raporlar alarak devlet memuru atamaları yapıldığını bunlar içerisinde akıl hastalarının dahi atama yapıldığını bizzat gördüm bu tür atamaları hangi bakanlık neye göre atamaları bu kadar gerçek sakat varken bu kadar gerçek özürlü varken hastanelerden alınan alakası olmayan düzmece raporların kabul edilmesi ve raporlar doğrultusunda atama yapılması

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

DİKKAT

A.P
15 Nisan 2014 Salı 10:09

SAYIN BAŞBAKANIM MI-UHTARIN MAAŞ YÜKSEK OLDUGUNDAN DOLAYI EMEKLİLER 25 30 YILDAN OLDUGUNDAN MUHTARLIGIN EMEKLERİNDE OLDUGUNDAN DOLAYI KÖYLERİMİZDE KARDEŞ KARDEŞE DÜŞMAN OLUYORLAR KAN DÖKÜYORLAR KAN DÖKÜLMESİ İÇİN MUHTARLIGIN TÜRKİYE GENELİNDE KALDIRILMASINI ARZ EDERİM

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla

adıyaman anadolu sağlık meslek lisesi att 12. sınıf öğrencilerinin mağdurluğu

ali demir
14 Nisan 2014 Pazartesi 15:42

sayın başbakanımız; ben Adıyaman Anadolu sağlık meslek lisesi att 12.sınıf öğrencisiyim sınıfım adına bi mağduriyetimizi dile getiriyorum. bizim 11. sınıfta sıtj günlerimiz 2 gün hemşirelik sınıflarınnda 11. sınıfta 3 gün bizim notumuzda onların notlarıda 11. sınıfta %45 etkili onlar bizden daha cok uygulama gittikleri için ortalamaları bize büyük oranla artıyor ve diploma notuna büyük katkı sağlıyor.ilimizde açılan ilk ve acil yardıma onlarada geçiş hakkı var diplomaları yüksek olduğundan kendi

0 Beğendim
0 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE