Öncekiler Sonrakiler

AŞIRI KİLODAN DOLAYI MALULEN EMEKLİ OLURSAM, EMEKLİ AYLIĞI ALABİLİR MİYİM?

Aşırı kilodan dolayı malulen emekli olursam, emekli aylığı alabilir misiniz? Okur sorusunu cevaplıyoruz.

17 Şubat 2011 Perşembe 14:20
Aşırı kilodan dolayı malulen emekli olursam, emekli aylığı alabilir miyim?

Soru:                                                                         

2004 yılından beri TSK'da Astsubay olarak görevliyim. Aşırı kilo yüzünden malülen emekliliğim gündemde. Eğer; Mart 2012'ye kadar belirledikleri kiloya düşemezsem malülen emekli olacakmışım.

Bu durumda;
1- Emekli maaşı alabilir miyim? Alırsam tahmini ne kadarlık bir rakam?
2- 2012 Ağustos ayında meslekte 8.yılım olacak. Emekli maaşı bağlanabilmesi için bildiğim kadarıyla "adi malüliyette" 10 yıl fiili hizmet gerekli. "Yıpranma payı" bu durumda hesaba katılıyor mu?
3- Maaş bordromuzda Emekli Sandığı kesintisi yaklaşık 450TL. 7'nin1'i yim. 2012 Mart gibi zayıflayamayıp emekli edilirsem ortalama ne kadar prim ödenir?
4- Eğer emekli maaşı bağlanırsa sivil sektörde çalışabilir miyim?

  Cevap:                                                                                                                 

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre malullük aylığı bağlanması usul ve esaslarına göre aşağıdaki değerlendirmemizi yapmaktayız:

1- En az 10 hizmet yılının bulunması-10 hizmet yılının içerisinde fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı) dahil edilmektedir- Ayrıca, Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulunca malul kararı verilmesi gerekmektedir.
2- 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine geri en az ödenen aylık tutarı 1,1,2011 memur maaş katsayısına göre 900 TL. + 36 TL. ile birlikte 936 TL. Sizinde malullük aylığınız en az bu tutar olması gerekecektir. 10 yıl hizmetin emekli ikramiye tutarının da tahmini 11,50 TL. olabileceğini söyleyebiliriz.
3- Emekli olduğunuzda özel sektörde çalışmanız durumunda bu aylığınızın kesilmeyeceğini değerlendirmekteyiz.
4- Yıpranma payınız ile birlikte toplam hizmetiniz şayet 10 yıldan az olur ise, malullük aylığı bağlanmaz tarafınıza toplu para verilerek ilişiğiniz kesilir.

 

KAMU PERSONELİ SINAV İLANLARI

YAZARLAR

ANKET