gaziantep escort gaziantep escort gaziantep escort
Öncekiler Sonrakiler

MANTOLAMA ISI YALITIMI ZORUNLU'MU?

Site ve Binalarda mantolama zorunlu'mu?

04 Nisan 2017 Salı 00:58
Mantolama Isı Yalıtımı Zorunlu'mu?

Mantolama Zorunlu'mu?

Binalarda enerji verimliliğini artırmak amacı ile yapılan mantolama dış cephe ısı yalıtımı bir çok  konut sakini tarafından tercih ve talep edilse'de bazı ev sahipleri yaptırmak istemiyorlar. Yaptırmak istemeyen ev sahiplerinin büyük bir çoğunluğu dairesinde kiracısı olanlar, yada getireceği maliyeti karşılayamayacağını düşünenler oluşturuyor. Bu durum çok sakini bulunan bina ve sitelerde işleri içinden çıkılamayacak noktaya getiriyor. Öyle'ki bina veya site  doğru yada yanlış  bir çok fikrin ortaya atılması ile sakinler arasında itilaflara neden oluyor. Peki  mantolama dış cephe ısı yalıtımı zorunlu'mu sorumuzun cevabı ise net olarak şudur. Mantolama yani dış cephe ısı yalıtımı yasal olarak zorunlu değildir,  ama bina veya site sakinlerinin aldığı kararlar çerçevesinde bu durum değişebilir.

Site ve Binalarda Mantolama ( Isı yalıtımı) Hangi Şartlarda Yapılır?

Site ve Binalarda mantolama veya dış cephe ısı yalıtımı için kat malikleri toplantısında alınan karar maliklere yasal zorunluluk getirir. Site ve binalarda kat malikleri toplantısında mantolama için yapılacak oylama ile karar alınır. Site ve bina toplantılarında bu konuda çeşitli itilaf ortaya çıkmaktadır.Oylama’da oy çokluğundan ziyade oy kullananların sahip oldukları mülkün m² si hesaplanır.

Örnek;

Kat malikleri toplantısında mantolama bina dış cephe yalıtımı yapılmasına dair oylama yapılacak.

Bina’da   24 daire (her biri 120 m²)   2 katlı 2 dükkan ( her biri 400 m² ) toplam 36 kat maliki 3680 m² tapu alanı.

Oylama sonucu 13 daire sahibi yapılmamasına dair oy kullandı. 11 daire sahibi ve 2 dükkan sahibi yapılmasına dair oy kullandı. Sonuç olarak 13 dairenin toplam 1560 m²   11 daire 2 dükkan’nın toplamı  2120 m²  rakamlarına ulaşılır. Bu durumda site veya bina  mantolama yaptırma işlemlerini başlata bilir. Yaptırılmamasına dair oy kullananların çoğunlukta olması yasal olarak bağlayıcı değildir.

Kısaca özetlemek gerekirse site veya binalarda  mülk sahiplerinin mülklerinin  tapu belgelerindeki m²’sine bakılarak  oylama sonuçları hesaplanır. Oy çoğunluğunun hiçbir önemi yoktur geçerli olan oy kullananların sahip oldukları mülklerin toplam m²’sidir.

Bu konuda yasal düzenleme bulunmaktadır yasal düzenlemenin ilgili maddesi ise şöyledir.

KMK’nin F) Yenilik ve ilaveler:  I – Faydalı olanlar:  Madde 42 – ye girer. Ve madde der ki,

“Kat malikleri, ana gayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar; ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarayacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır.”

Kaynak : Isı Yalıtımı Mantolama

KAMU PERSONELİ SINAV İLANLARI

YAZARLAR

ANKET