Öncekiler Sonrakiler

TAŞERON İŞÇİLERE ÜCRET KESME CEZASI VERİLEBİLİR Mİ?

İşveren istediği gibi taşeron işçilere ücret kesme cezası verebilir mi?

18 Ocak 2015 Pazar 20:27
TAŞERON İŞÇİLERE ÜCRET KESME CEZASI VERİLEBİLİR Mİ?

Taşeron işçilere ücret kesme cezası verilmesinin koşulları nelerdir?

Taşeron işçilere  hangi durumlarda ve koşullarla ücret kesme cezası verilebileceği yasa ile düzenlenmiştir. 

4857 sayılı İş Kanunu 38. madde ile yapılan düzenleme gereği, taşeron işçilere ücret kesme cezası verilebilmesi için;


1- Ücret kesme hallerinin iş sözleşmesi veya toplu sözleşmede belirlenmiş olması gerekmektedir. Sözleşmelerde açıkça belirlenmeyen nedenlerle işçinin ücretinden kesinti yapılamaz. 


2- İşçiye ücret kesme cezası verilmesi halinde durum nedenleri ile birlikte işçiye yazılı olarak bildirilecektir. Sözlü yapılan bildirimler geçerli değildir. Yazılı olarak ücret kesilme nedenleri bildirilmeli, işçinin de bildirimi kabul ettiğine dair imzalaması gerekmektedir. İşçi itirazı şerhte koyabilir. İtirazı şerh koymakla birlikte işveren yine de cezayı uygulayabilir. Ancak idari ve hukuki hak aramalarda, Çalışma Bakanlığına şikayet veya mahkemeye başvuru halinde ispat etmesi geren işverendir.   


3- İşçiye bir ayda verilen ücret kesme cezası tutarı işçinin 2 günlük ücretini geçemeyecektir. 2 günü aşan kesinti cezaları geçerli değildir.


İşçilere verilen ücret kesme cezası tutarlarının kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bu amaçla açılmış hesabına yatırılması gerekmektedir. Bu paralar işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için harcanacaktır.


Kamudan Haberler

ÇOK OKUNANLAR

KAMU PERSONELİ SINAV İLANLARI

YAZARLAR

ANKET