Öncekiler Sonrakiler

4/C LİLER MALİYEDEN AİLE YARDIMI AÇIKLAMASI BEKLİYOR

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, çıkarılan ''Torba Yasa'' ile 4/C'li sağlık personelinin aile yardımından yararlandırılmadığını ifade ederek, Maliye Bakanlığının, 4/C'lilerin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun neresinde olduklarını açıklaması gerektiğini belirtti.

09 Nisan 2011 Cumartesi 21:57
4/c liler Maliyeden Aile Yardımı Açıklaması Bekliyor

AA

Ankara- Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, ''Torba Yasa''daki 4/C'li memurlarla ilgili hükümleri eleştirdi.

Erözgün, söz konusu değişiklikte, Sağlık Bakanlığı emrinde 4/C'li olarak çalışan personelin istihdam şekli alenen zikredilmediği için bu personelin aile yardımından yararlanıp yararlanmayacağı konusunda oluşan tereddütlere Maliye Bakanlığının cevap verdiğini kaydetti.

Erözgün, ''657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesine tabi sözleşmeli geçici olarak çalışanların bu haktan yararlanamayacakları yönünde görüş açıklayan Maliye Bakanlığı, 4/C'lilerin 657 sayılı Devlet Memurları kanunun neresinde olduklarını da açıklamak zorunda'' değerlendirmesinde bulundu.

Dünyada böyle bir istihdam modeli olmadığını savunan Erözgün, vekil ebe ve hemşirelik ile 4/C statüsünde istihdam modelinin uluslararası çalışma hayatı mevzuatına aykırı olarak yalnızca Türkiye'ye has bir model olduğunu kaydetti.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, damga vergilerinin geri ödenmesiyle ilgili taleplerinin de Maliye Bakanlığınca ''kanun değişikliği gerekir'' gerekçesiyle yerinde bulunmadığını belirterek, bunun sosyal devlet anlayışına uygun olmadığını ileri sürdü.

Cumhuriyet